Texas Instruments LM2597HVMX-12
LM2597HVMX-12 picture photo
Mfg. Part Number
LM2597HVMX-12
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-SOIC
Datasheet Download
LM2597HVMX-12.pdf
Availability of LM2597HVMX-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2597HVMX-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2597HVMX-12
Internal Part NumberEIS-LM2597HVMX-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2597HVMX-12
Related LinksLM2597, LM2597HVMX-12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2597HVMX-12 Details Description
Related parts for LM2597HVMX-12
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 6A datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SPEAR320PLC datasheet.pdf
NUT datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 30AU datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf