Hirose Electric Co Ltd BM10JC-40DP-0.4V(53)
BM10JC-40DP-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
BM10JC-40DP-0.4V(53)
Brief Description
CONN HDR 40POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
BM10JC-40DP-0.4V(53).pdf
Availability of BM10JC-40DP-0.4V(53)
QUANTITY
BM10JC-40DP-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of BM10JC-40DP-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-BM10JC-40DP-0.4V(53)
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.025" (0.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM10JC-40DP-0.4V(53)
Related LinksBM10JC-40D, BM10JC-40DP-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
BM10JC-40DP-0.4V(53) Details Description
Related parts for BM10JC-40DP-0.4V(53)
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
PANEL TOP 23.6X23" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POWER STRIP 17" 15A 8OUT 15' datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 5KA MNTR 480V datasheet.pdf
PLUG RJ45 BAYNET DOUBLE END 15' datasheet.pdf
CONNECTOR PIN RIGHT ANGLE SOLDER datasheet.pdf
SUPER SEAL 26POS CAP ASSY V AU datasheet.pdf