Texas Instruments LM2597HVMX-3.3/NOPB
LM2597HVMX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2597HVMX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-SOIC
Datasheet Download
LM2597HVMX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2597HVMX-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2597HVMX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2597HVMX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2597HVMX-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Manufacturer Product PageLM2597HVMX-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2597HVMX-3.3/NOPB
Related LinksLM2597HVM, LM2597HVMX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2597HVMX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2597HVMX-3.3/NOPB
CONN RECEPT 16POS W/POSTIVE LOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
OSC VCXO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SOLDERING IRON 150W W/LHTF TIP datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 150A NFH SER datasheet.pdf
SC SIMPLX/MT-RJ 7M1 C/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 43POS datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 1/4 BK 200' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf