Texas Instruments LM2675N-12/NOPB
LM2675N-12/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2675N-12/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 12V 1A 8-DIP
Datasheet Download
LM2675N-12/NOPB.pdf
Availability of LM2675N-12/NOPB
QUANTITY
LM2675N-12/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2675N-12/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2675N-12/NOPB
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 04/Dec/2014
Manufacturer Product PageLM2675N-12/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2675N-12/NOPB
Related LinksLM2675N, LM2675N-12/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2675N-12/NOPB Details Description
Related parts for LM2675N-12/NOPB
RES SMD 3.09KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
CORD COIL SGL END 4-4 BLACK 10' datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf