Texas Instruments LM2717MT-ADJ/NOPB
LM2717MT-ADJ/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2717MT-ADJ/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK ADJ 2.2A/3.2A 24TSSOP
Datasheet Download
LM2717MT-ADJ/NOPB.pdf
Availability of LM2717MT-ADJ/NOPB
QUANTITY
LM2717MT-ADJ/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2717MT-ADJ/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2717MT-ADJ/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.258V
Voltage - Output (Max)18.6V
Current - Output2.2A, 3.2A
Frequency - Switching300kHz ~ 600kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2717MT-ADJ/NOPB
Related LinksLM2717MT, LM2717MT-ADJ/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2717MT-ADJ/NOPB Details Description
Related parts for LM2717MT-ADJ/NOPB
IC DGTL POT DL 10K 2CH 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PDFLEX SMT HDR NO PEGS AU 18POS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RING INSUL datasheet.pdf
TERM,SOLIS R 300-350MCM 3/4 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf