Hirose Electric Co Ltd PCN10C-44S-2.54DS(72)
PCN10C-44S-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10C-44S-2.54DS(72)
Brief Description
CONN DIN RCPT 44POS DUAL RT ANG
Datasheet Download
PCN10C-44S-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10C-44S-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10C-44S-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10C-44S-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10C-44S-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10C-44S-2.54DS(72)
Related LinksPCN10C-44S, PCN10C-44S-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10C-44S-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10C-44S-2.54DS(72)
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP DPDT 1POS SMT 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
AM600099A291 SPRING datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S871/30 K/J 5% datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 20-DSBGA (2.04x1.78) datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V Y5U 1812 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 2M datasheet.pdf
CAP 1 UF 20% 50 V datasheet.pdf