Texas Instruments LM2852Y-2.5EVAL
LM2852Y-2.5EVAL picture photo
Mfg. Part Number
LM2852Y-2.5EVAL
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD EVAL LM2852Y-2.5
Datasheet Download
LM2852Y-2.5EVAL.pdf
Availability of LM2852Y-2.5EVAL
QUANTITY
LM2852Y-2.5EVAL Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2852Y-2.5EVAL
Internal Part NumberEIS-LM2852Y-2.5EVAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLayout Guidelines for SMPS (AN-1149)
Selecting Inductors for Buck Converters (AN-1197)
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Reference Design LibraryLM2852Y-2.5EVAL: 2.5V @ 2A, 2.85 ~ 5.5V in, 80%
Manufacturer Product PageLM2852Y-2.5EVAL Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesSIMPLE SWITCHER®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output2.5V
Current - Output2A
Voltage - Input2.85 V ~ 5.5 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching500kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLM2852
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2852Y-2.5EVAL
Related LinksLM2852Y, LM2852Y-2.5EVAL Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2852Y-2.5EVAL Details Description
Related parts for LM2852Y-2.5EVAL
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL datasheet.pdf
IC MUX DUAL RF VIDEO 4CH 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W STER 8TDFN datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 200MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf