ON Semiconductor LM285D-2.5R2
LM285D-2.5R2 picture photo
Mfg. Part Number
LM285D-2.5R2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LM285D-2.5R2.pdf
Availability of LM285D-2.5R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM285D-2.5R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM285D-2.5R2
Internal Part NumberEIS-LM285D-2.5R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±1.5%
Temperature Coefficient80ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode30µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM285D-2.5R2
Related LinksLM285D, LM285D-2.5R2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LM285D-2.5R2 Details Description
Related parts for LM285D-2.5R2
FIXED IND 47UH 440MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 40POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.7A 20 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf