Vishay/Dale RNC50H5001BSB14
RNC50H5001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5001BSB14
Brief Description
RES 5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5001BSB14.pdf
Availability of RNC50H5001BSB14
QUANTITY
RNC50H5001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5001BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5001BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5001BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5001BSB14
IDC CABLE - CSC50G/AE50M/CCE50G datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO41 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 4V 110MA SOD-323 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .100 15AU datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 75MA TO92-3 datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 240RDIMM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf