Texas Instruments LM2936M-3.3
LM2936M-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2936M-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC
Datasheet Download
LM2936M-3.3.pdf
Availability of LM2936M-3.3
QUANTITY
LM2936M-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2936M-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2936M-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLM2936 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2936M-3.3 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - Input5.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2936M-3.3
Related LinksLM293, LM2936M-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2936M-3.3 Details Description
Related parts for LM2936M-3.3
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V D2PAK datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 10 OHM 1% AXL datasheet.pdf
SW ROLLER SPDT 16A QC TERM 250V datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SMBUS TEMP SENSOR 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf