Texas Instruments LM2936MMX-3.3
LM2936MMX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2936MMX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA 8VSSOP
Datasheet Download
LM2936MMX-3.3.pdf
Availability of LM2936MMX-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2936MMX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2936MMX-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2936MMX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package3,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - Input5.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2936MMX-3.3
Related LinksLM2936, LM2936MMX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2936MMX-3.3 Details Description
Related parts for LM2936MMX-3.3
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN SPRING 61POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
CONN POWER CLAMP HEADER SINGLE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.1V 5SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN EAGLELAKE 64TSSOP datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HORIZONTAL SATA DOM 16GB SLC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf