Texas Instruments LM2936QMM-3.3/NOPB
LM2936QMM-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2936QMM-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA 8VSSOP
Datasheet Download
LM2936QMM-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2936QMM-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2936QMM-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2936QMM-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2936QMM-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageLM2936QMM-3.3/NOPB Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2936QMM-3.3/NOPB
Related LinksLM2936QMM, LM2936QMM-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2936QMM-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2936QMM-3.3/NOPB
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 16POS PCB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.7V SNT-4A datasheet.pdf