Texas Instruments LM2937ES-12
LM2937ES-12 picture photo
Mfg. Part Number
LM2937ES-12
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.5A DDPAK
Datasheet Download
LM2937ES-12.pdf
Availability of LM2937ES-12
QUANTITY
LM2937ES-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2937ES-12
Internal Part NumberEIS-LM2937ES-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2937ES-12
Related LinksLM293, LM2937ES-12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2937ES-12 Details Description
Related parts for LM2937ES-12
SINGLE PLUG-IN BRIDGE 2POS RED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT SER 6-TSOC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 93MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TNC BLKHD RECPT.ISOLATED JACK datasheet.pdf
LED COB WHT 9MM 2700K 90CRI datasheet.pdf