Texas Instruments LM2937ES-3.3
LM2937ES-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2937ES-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A DDPAK
Datasheet Download
LM2937ES-3.3.pdf
Availability of LM2937ES-3.3
QUANTITY
LM2937ES-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2937ES-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2937ES-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input4.75 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2937ES-3.3
Related LinksLM2937, LM2937ES-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2937ES-3.3 Details Description
Related parts for LM2937ES-3.3
IC DAC 14BIT MULTIPLYING 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 190MA SOT-223 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 70POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC2207/LTC6404-4 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
LMS 6 BAY RECP HOUSING datasheet.pdf
Dual 260 MHz Gain = +2.0 & +2.2 Buffer IC datasheet.pdf