Texas Instruments LM2937IMPX-10/NOPB
LM2937IMPX-10/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2937IMPX-10/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.4A SOT223
Datasheet Download
LM2937IMPX-10/NOPB.pdf
Availability of LM2937IMPX-10/NOPB
QUANTITY
LM2937IMPX-10/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2937IMPX-10/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2937IMPX-10/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2937IMPX-10/NOPB
Related LinksLM2937IMP, LM2937IMPX-10/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2937IMPX-10/NOPB Details Description
Related parts for LM2937IMPX-10/NOPB
HANDLE TORQUE 4.41" datasheet.pdf
IC VOLTAGE DIVIDER PGA SOT23-8 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 2 BK 6"PC datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf