Texas Instruments LM2937IMPX-10
LM2937IMPX-10 picture photo
Mfg. Part Number
LM2937IMPX-10
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.4A SOT223
Datasheet Download
LM2937IMPX-10.pdf
Availability of LM2937IMPX-10
QUANTITY
LM2937IMPX-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2937IMPX-10
Internal Part NumberEIS-LM2937IMPX-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2937IMPX-10
Related LinksLM2937, LM2937IMPX-10 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2937IMPX-10 Details Description
Related parts for LM2937IMPX-10
FERRULE WIRE RED 18AWG 500PC datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 36A 250W TO247 datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROCESSORS 40LLP datasheet.pdf
JFET N-CH 1MA 30MW USFP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30KOHM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V JB 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 730MA 420 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 55W datasheet.pdf