Texas Instruments LM324KAPW
LM324KAPW picture photo
Mfg. Part Number
LM324KAPW
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP
Datasheet Download
LM324KAPW.pdf
Availability of LM324KAPW
QUANTITY
LM324KAPW Order Process
Ship out your order
Specifications of LM324KAPW
Internal Part NumberEIS-LM324KAPW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output Type-
Slew Rate0.5 V/µs
Gain Bandwidth Product1.2MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias20nA
Voltage - Input Offset3mV
Current - Supply1.4mA
Current - Output / Channel60mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)3 V ~ 32 V, ±1.5 V ~ 16 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM324KAPW
Related LinksLM32, LM324KAPW Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM324KAPW Details Description
Related parts for LM324KAPW
RES SMD 383K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SENSOR TOUCH MOD 1 IN COIL W/ANT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.845 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG AUDIO 3CON 3.5MM PCB datasheet.pdf