Texas Instruments LM3354MM-3.3/NOPB
LM3354MM-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3354MM-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP
Datasheet Download
LM3354MM-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM3354MM-3.3/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3354MM-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3354MM-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3354MM-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output70mA
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3354MM-3.3/NOPB
Related LinksLM3354MM, LM3354MM-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3354MM-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM3354MM-3.3/NOPB
FIXED IND 4.7UH 125MA 1.55 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 37.9KHZ TOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR I2C PROGR 24QFN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf