Texas Instruments LM3444-120VFLBK/NOPB
LM3444-120VFLBK/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3444-120VFLBK/NOPB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - LED Drivers
Brief Description
BOARD ECAL LED DRIVER LM3444
Datasheet Download
LM3444-120VFLBK/NOPB.pdf
Availability of LM3444-120VFLBK/NOPB
QUANTITY
LM3444-120VFLBK/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3444-120VFLBK/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3444-120VFLBK/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Driver Solutions
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Lighting Product Selector
Reference Design LibraryLM3444-120VFLBK: 4 ~ 8 LEDs, 290~500mA @ 120VAC
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - LED Drivers
Series-
Current - Output / Channel350mA
Outputs and Type1, Isolated
Voltage - Output12 V ~ 30 V
Features-
Voltage - Input90 ~ 135 VAC
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLM3444
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3444-120VFLBK/NOPB
Related LinksLM3444-120, LM3444-120VFLBK/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3444-120VFLBK/NOPB Details Description
Related parts for LM3444-120VFLBK/NOPB
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf