Texas Instruments LM3502ITL-25/NOPB
LM3502ITL-25/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3502ITL-25/NOPB
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 600mA (Switch) Backlight 10-DSBGA
Datasheet Download
LM3502ITL-25/NOPB.pdf
Availability of LM3502ITL-25/NOPB
QUANTITY
LM3502ITL-25/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3502ITL-25/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3502ITL-25/NOPB
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs2
Voltage - Supply (Min)2.5V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output25V
Current - Output / Channel600mA (Switch)
Frequency1MHz
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package10-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3502ITL-25/NOPB
Related LinksLM3502IT, LM3502ITL-25/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3502ITL-25/NOPB Details Description
Related parts for LM3502ITL-25/NOPB
THERMISTOR PTC 3.3K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 2.4A TO220AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 12.7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK VERT 07 CKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 19.5VC DFN datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 150A D-67 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf