Vishay/Sprague CWR26KK106KBGC
CWR26KK106KBGC picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KK106KBGC
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KK106KBGC.pdf
Availability of CWR26KK106KBGC
QUANTITY
CWR26KK106KBGC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KK106KBGC
Internal Part NumberEIS-CWR26KK106KBGC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KK106KBGC
Related LinksCWR26KK, CWR26KK106KBGC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KK106KBGC Details Description
Related parts for CWR26KK106KBGC
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FEMALE 20M datasheet.pdf
6+6 WAY M V 4.5MM TAIL W/JS datasheet.pdf