KEMET PFR5221J63J11L4BULK
PFR5221J63J11L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
PFR5221J63J11L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220PF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
PFR5221J63J11L4BULK.pdf
Availability of PFR5221J63J11L4BULK
QUANTITY
PFR5221J63J11L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of PFR5221J63J11L4BULK
Internal Part NumberEIS-PFR5221J63J11L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPFR
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFR5221J63J11L4BULK
Related LinksPFR5221J6, PFR5221J63J11L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
PFR5221J63J11L4BULK Details Description
Related parts for PFR5221J63J11L4BULK
CONN HEADER 54POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 44POS VERT SMT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.55 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PB16 INSERTION BLADE - 91557 datasheet.pdf
IC ACCEL Z-AXIS 5G 16SOIC datasheet.pdf
CAP 470MF -10% +30% 5.4V T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf