Texas Instruments LM3502ITLX-25/NOPB
LM3502ITLX-25/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3502ITLX-25/NOPB
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 600mA (Switch) Backlight 10-DSBGA
Datasheet Download
LM3502ITLX-25/NOPB.pdf
Availability of LM3502ITLX-25/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3502ITLX-25/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3502ITLX-25/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3502ITLX-25/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package3,000
Number of Outputs2
Voltage - Supply (Min)2.5V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output25V
Current - Output / Channel600mA (Switch)
Frequency1MHz
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package10-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3502ITLX-25/NOPB
Related LinksLM3502ITL, LM3502ITLX-25/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3502ITLX-25/NOPB Details Description
Related parts for LM3502ITLX-25/NOPB
RES SMD 165K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 128TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL PLATE INDENT datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf