Texas Instruments LM3502ITLX-44/NOPB
LM3502ITLX-44/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3502ITLX-44/NOPB
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 10-DSBGA
Datasheet Download
LM3502ITLX-44/NOPB.pdf
Availability of LM3502ITLX-44/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3502ITLX-44/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3502ITLX-44/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3502ITLX-44/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package3,000
Number of Outputs2
Voltage - Supply (Min)2.5V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output44V
Current - Output / Channel750mA (Switch)
Frequency1MHz
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package10-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3502ITLX-44/NOPB
Related LinksLM3502ITL, LM3502ITLX-44/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3502ITLX-44/NOPB Details Description
Related parts for LM3502ITLX-44/NOPB
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS SL-156 CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TPCM588 10X10MM W/TABS VERO13 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 15ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf