Texas Instruments LM3502SQ-16
LM3502SQ-16 picture photo
Mfg. Part Number
LM3502SQ-16
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4)
Datasheet Download
LM3502SQ-16.pdf
Availability of LM3502SQ-16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3502SQ-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3502SQ-16
Internal Part NumberEIS-LM3502SQ-16
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs2
Voltage - Supply (Min)2.5V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output16V
Current - Output / Channel400mA (Switch)
Frequency1MHz
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-LLP-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3502SQ-16
Related LinksLM350, LM3502SQ-16 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3502SQ-16 Details Description
Related parts for LM3502SQ-16
CAP CER 700PF 50KV Y5S DISK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 50POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 15W D2PAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 125 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf