Texas Instruments LM3502SQ-25/NOPB
LM3502SQ-25/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3502SQ-25/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 600mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4)
Datasheet Download
LM3502SQ-25/NOPB.pdf
Availability of LM3502SQ-25/NOPB
QUANTITY
LM3502SQ-25/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3502SQ-25/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3502SQ-25/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Driver Solutions
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs2
Voltage - Supply (Min)2.5V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output25V
Current - Output / Channel600mA (Switch)
Frequency1MHz
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-LLP-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3502SQ-25/NOPB
Related LinksLM3502SQ, LM3502SQ-25/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3502SQ-25/NOPB Details Description
Related parts for LM3502SQ-25/NOPB
RECT BRIDGE GPP 1000V 8A GBJ datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
MICRO 100 F 36" RBW datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf