Xilinx XCV50E-7CSG144I
XCV50E-7CSG144I picture photo
Mfg. Part Number
XCV50E-7CSG144I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 384 CLBs, 20736 Gates, 400MHz, 1728-Cell, CMOS, PBGA144 IC
Datasheet Download
XCV50E-7CSG144I.pdf
Availability of XCV50E-7CSG144I
QUANTITY
XCV50E-7CSG144I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV50E-7CSG144I
Internal Part NumberEIS-XCV50E-7CSG144I
Delivery TimeIn stock, ship XCV50E-7CSG144I today
SeriesXCV50E-7
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs384
Number of Terminals144
TechnologyCMOS
Feature384 CLBS, 20736 GATES
Package CodeTFBGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY, THIN PROFILE, FINE PITCH Meter
Surface MountYES
Width12 mm
Length12 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)260
Combinatorial Delay of a CLB-Max0.42 ns
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV50E-7CSG144I
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV50E-7CSG144I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXCV50E-, XCV50E-7CSG144I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV50E-7CSG144I Details Description
Related parts for XCV50E-7CSG144I
CONN HEADER 14POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
TPA3120D2EVM datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
LFH 50CKT OVERMOLD CAN 712453000 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 536K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE FAST ACTING CUBE 10A datasheet.pdf