| Internal Part Number | EIS-LM3502SQX-44 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | DC DC Regulator | |
| Topology | Step-Up (Boost) | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.5V | |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output | 44V | |
| Current - Output / Channel | 750mA (Switch) | |
| Frequency | 1MHz | |
| Dimming | PWM | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |