Texas Instruments LM3503SQX-35
LM3503SQX-35 picture photo
Mfg. Part Number
LM3503SQX-35
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4)
Datasheet Download
LM3503SQX-35.pdf
Availability of LM3503SQX-35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3503SQX-35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3503SQX-35
Internal Part NumberEIS-LM3503SQX-35
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs2
Voltage - Supply (Min)2.5V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output35V
Current - Output / Channel750mA (Switch)
Frequency1MHz
DimmingAnalog, PWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-LLP-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3503SQX-35
Related LinksLM3503, LM3503SQX-35 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3503SQX-35 Details Description
Related parts for LM3503SQX-35
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN FPC TOP 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 25.0V 100A datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 300A 600V datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQ LOPRO 9MM datasheet.pdf