| Internal Part Number | EIS-LM3532TME-40A/NOPB | |
| Product Training Modules | LED Lighting Driver Solutions | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Process BCB Elimnation 12/Feb/2014 | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | DC DC Regulator | |
| Topology | Step-Up (Boost) | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 3 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V | |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output | 40V | |
| Current - Output / Channel | 30mA | |
| Frequency | 500kHz | |
| Dimming | PWM | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-WFBGA, DSBGA | |
| Supplier Device Package | 16-DSBGA | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LM3532TME-40A/NOPB | |
| Related Links | LM3532TME, LM3532TME-40A/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | 4-643814-0 | CONN RECEPT 10POS 24AWG MTA100 | datasheet.pdf | |