Texas Instruments LM35DMX/NOPB
LM35DMX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM35DMX/NOPB
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC
Datasheet Download
LM35DMX/NOPB.pdf
Availability of LM35DMX/NOPB
QUANTITY
LM35DMX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM35DMX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM35DMX/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWEBENCH Sensor Designer
Manufacturer Product PageLM35DMX/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeAnalog, Local
Sensing Temperature - Local0°C ~ 100°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeRatiometric, Voltage
Voltage - Supply4 V ~ 30 V
Resolution10mV/°C
Features-
Accuracy - Highest (Lowest)±1.5°C
Test Condition25°C
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM35DMX/NOPB
Related LinksLM35DM, LM35DMX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM35DMX/NOPB Details Description
Related parts for LM35DMX/NOPB
POLYSWITCH 240VAC .16A HOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REGISTER, D-TYPE SGL 16SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 38.88MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
PAC-QTUM-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf