Texas Instruments LM3671MF-1.6/NOPB
LM3671MF-1.6/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3671MF-1.6/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 1.6V 0.6A SYNC SOT23
Datasheet Download
LM3671MF-1.6/NOPB.pdf
Availability of LM3671MF-1.6/NOPB
QUANTITY
LM3671MF-1.6/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3671MF-1.6/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3671MF-1.6/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGA
Design ResourcesLM3671 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM3671MF-1.6/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.6V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3671MF-1.6/NOPB
Related LinksLM3671MF, LM3671MF-1.6/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3671MF-1.6/NOPB Details Description
Related parts for LM3671MF-1.6/NOPB
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 144TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND WHITE 25' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf