Texas Instruments LM3691TL-1.8/NOPB
LM3691TL-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3691TL-1.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.8V 1A SYNC 6-USMD
Datasheet Download
LM3691TL-1.8/NOPB.pdf
Availability of LM3691TL-1.8/NOPB
QUANTITY
LM3691TL-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3691TL-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3691TL-1.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching4MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-30°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package6-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3691TL-1.8/NOPB
Related LinksLM3691TL, LM3691TL-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3691TL-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LM3691TL-1.8/NOPB
IC OPAMP AUDIO 15MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 9A INV 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf