Texas Instruments LM3711XKMM-232/NOPB
LM3711XKMM-232/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3711XKMM-232/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU SUPERVISOR 2.32V 10MSOP
Datasheet Download
LM3711XKMM-232/NOPB.pdf
Availability of LM3711XKMM-232/NOPB
QUANTITY
LM3711XKMM-232/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3711XKMM-232/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3711XKMM-232/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout20 ms Minimum
Voltage - Threshold2.32V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3711XKMM-232/NOPB
Related LinksLM3711XKM, LM3711XKMM-232/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3711XKMM-232/NOPB Details Description
Related parts for LM3711XKMM-232/NOPB
SWITCH DIP WHEEL 16POS STRGHT T/ datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 6" WIRE datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 10000UH datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 88MA 7.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf