Texas Instruments LM3940IMP-3.3
LM3940IMP-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM3940IMP-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223
Datasheet Download
LM3940IMP-3.3.pdf
Availability of LM3940IMP-3.3
QUANTITY
LM3940IMP-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3940IMP-3.3
Internal Part NumberEIS-LM3940IMP-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3940IMP-3.3
Related LinksLM3940, LM3940IMP-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3940IMP-3.3 Details Description
Related parts for LM3940IMP-3.3
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 36KHZ datasheet.pdf
SWITCH REED OCCUPANCY SPST WIRES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LIMIT AND ENCLOSED REPLACEMENT datasheet.pdf
RES 116K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 6POS SCKT datasheet.pdf