Texas Instruments LM3S1138-EQC50-A2
LM3S1138-EQC50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1138-EQC50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1138-EQC50-A2.pdf
Availability of LM3S1138-EQC50-A2
QUANTITY
LM3S1138-EQC50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1138-EQC50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S1138-EQC50-A2
Manufacturer Product PageLM3S1138-EQC50-A2 Specifications
Standard Package90
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1138-EQC50-A2
Related LinksLM3S1138, LM3S1138-EQC50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1138-EQC50-A2 Details Description
Related parts for LM3S1138-EQC50-A2
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 2PL datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS .100" DUAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 255V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
ENCLOSED SWES V6MANUAL PALM datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
PAC-S300-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS datasheet.pdf