Texas Instruments LM3S1620-IBZ25-A2
LM3S1620-IBZ25-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1620-IBZ25-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S1620-IBZ25-A2.pdf
Availability of LM3S1620-IBZ25-A2
QUANTITY
LM3S1620-IBZ25-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1620-IBZ25-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S1620-IBZ25-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Manufacturer Product PageLM3S1620-IBZ25-A2 Specifications
Standard Package184
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1620-IBZ25-A2
Related LinksLM3S1620, LM3S1620-IBZ25-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1620-IBZ25-A2 Details Description
Related parts for LM3S1620-IBZ25-A2
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE MINI-SMB STR PLUG-PLUG 6" datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 10POS datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
5-15MM T-BEAM L/ON NPN M3 MTG datasheet.pdf
WEP 10 EXTENSION CABLE datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR 15AU datasheet.pdf
PIPE RIGHT ANGLE .2MX50MM WFE20D datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf