Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116918R7000A0R
Y116918R7000A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116918R7000A0R
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y116918R7000A0R.pdf
Availability of Y116918R7000A0R
QUANTITY
Y116918R7000A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116918R7000A0R
Internal Part NumberEIS-Y116918R7000A0R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116918R7000A0R
Y116918R7000A0R Details Description
Related parts for Y116918R7000A0R
IC RCVR UHF ASKFSK 915MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 110MA 26.5 OHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf