Texas Instruments LM3S1621-IBZ80-C5T
LM3S1621-IBZ80-C5T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1621-IBZ80-C5T
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S1621-IBZ80-C5T.pdf
Availability of LM3S1621-IBZ80-C5T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S1621-IBZ80-C5T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1621-IBZ80-C5T
Internal Part NumberEIS-LM3S1621-IBZ80-C5T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM3S1621-IBZ80-C5T Specifications
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1621-IBZ80-C5T
Related LinksLM3S1621-, LM3S1621-IBZ80-C5T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1621-IBZ80-C5T Details Description
Related parts for LM3S1621-IBZ80-C5T
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 480MA 2.84 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 2.5W 4823 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LAPTOP MOUNT 5DBI 18" RSMA datasheet.pdf
24-PORT PATCH PANEL TAA GSA datasheet.pdf
CONN FPC VERT 23POS 1MM PCB datasheet.pdf