Texas Instruments LM3S1637-EQC50-A2T
LM3S1637-EQC50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1637-EQC50-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1637-EQC50-A2T.pdf
Availability of LM3S1637-EQC50-A2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S1637-EQC50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1637-EQC50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S1637-EQC50-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O43
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1637-EQC50-A2T
Related LinksLM3S1637-, LM3S1637-EQC50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1637-EQC50-A2T Details Description
Related parts for LM3S1637-EQC50-A2T
RES SMD 0.02 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
LABEL JACK WR-AROUND POLY CLEAR datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
PHOTODIODE ARRAY 6-ELEMENT SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT-PROT 8-SOIC datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ 54TSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 11.3MM datasheet.pdf
CONN DUAL MALE-FEMALE 2POS 3' datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf