Texas Instruments LM3S1651-IQC80-C5
LM3S1651-IQC80-C5 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1651-IQC80-C5
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1651-IQC80-C5.pdf
Availability of LM3S1651-IQC80-C5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S1651-IQC80-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1651-IQC80-C5
Internal Part NumberEIS-LM3S1651-IQC80-C5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1651-IQC80-C5
Related LinksLM3S1651, LM3S1651-IQC80-C5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1651-IQC80-C5 Details Description
Related parts for LM3S1651-IQC80-C5
IC FPGA 141 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 80POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128K FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 5V YELLOW datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC REL OUT 24V 18-36V datasheet.pdf