Texas Instruments LM3S1850-EQC50-A2
LM3S1850-EQC50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1850-EQC50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1850-EQC50-A2.pdf
Availability of LM3S1850-EQC50-A2
QUANTITY
LM3S1850-EQC50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1850-EQC50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S1850-EQC50-A2
Standard Package90
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1850-EQC50-A2
Related LinksLM3S1850, LM3S1850-EQC50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1850-EQC50-A2 Details Description
Related parts for LM3S1850-EQC50-A2
LED 5MM RELAMPABL RED LOW I PCMT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SENS DIFF BIDIRECT +-50MM HG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 70W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf