Texas Instruments LM3S1N11-IQC50-C1T
LM3S1N11-IQC50-C1T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1N11-IQC50-C1T
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1N11-IQC50-C1T.pdf
Availability of LM3S1N11-IQC50-C1T
QUANTITY
LM3S1N11-IQC50-C1T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1N11-IQC50-C1T
Internal Part NumberEIS-LM3S1N11-IQC50-C1T
Standard Package1,000
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1N11-IQC50-C1T
Related LinksLM3S1N11-, LM3S1N11-IQC50-C1T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1N11-IQC50-C1T Details Description
Related parts for LM3S1N11-IQC50-C1T
CHASSIS ALUM 3.5"L X 2.13"W datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
MOD PWR IN/OUT/SW/2PL SLD 2.5PNL datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION UNI-MATE-II datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 27K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 50V RADIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.100 30 POS datasheet.pdf