Texas Instruments LM3S1Z16-IQR50-C5
LM3S1Z16-IQR50-C5 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1Z16-IQR50-C5
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S1Z16-IQR50-C5.pdf
Availability of LM3S1Z16-IQR50-C5
QUANTITY
LM3S1Z16-IQR50-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1Z16-IQR50-C5
Internal Part NumberEIS-LM3S1Z16-IQR50-C5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM3S1Z16-IQR50-C5 Specifications
Core Size32-Bit
Speed50MHz
Number of I/O33
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1Z16-IQR50-C5
Related LinksLM3S1Z16, LM3S1Z16-IQR50-C5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1Z16-IQR50-C5 Details Description
Related parts for LM3S1Z16-IQR50-C5
IC OPAMP VGA 40MHZ 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA3124D2 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 18K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.8VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf