Texas Instruments LM3S2432-IBZ50-A2T
LM3S2432-IBZ50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S2432-IBZ50-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S2432-IBZ50-A2T.pdf
Availability of LM3S2432-IBZ50-A2T
QUANTITY
LM3S2432-IBZ50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S2432-IBZ50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S2432-IBZ50-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S2432-IBZ50-A2T Specifications
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size96KB (96K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S2432-IBZ50-A2T
Related LinksLM3S2432-, LM3S2432-IBZ50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S2432-IBZ50-A2T Details Description
Related parts for LM3S2432-IBZ50-A2T
RELAY SSR 280VAC 50A PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC OCTAL LATCH 3ST 20-TVSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON PM6600 datasheet.pdf
RES 108 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC 214AB datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 1.2KA 2220 datasheet.pdf