Texas Instruments LM3S2911-IBZ50-A2
LM3S2911-IBZ50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S2911-IBZ50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S2911-IBZ50-A2.pdf
Availability of LM3S2911-IBZ50-A2
QUANTITY
LM3S2911-IBZ50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S2911-IBZ50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S2911-IBZ50-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageLM3S2911-IBZ50-A2 Specifications
Standard Package184
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S2911-IBZ50-A2
Related LinksLM3S2911, LM3S2911-IBZ50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S2911-IBZ50-A2 Details Description
Related parts for LM3S2911-IBZ50-A2
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.09GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SPOX BMI RECEPTACLE 6 CIRCUIT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
RCPT INLINE 4POS SLD CUP datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 700MA DIMMABLE datasheet.pdf