| Internal Part Number | EIS-LM3S2911-IQC50-A2 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Manufacturer Product Page | LM3S2911-IQC50-A2 Specifications | |
| Standard Package | 90 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Connectivity | CAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 60 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.25 V ~ 2.75 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |