Vishay/Dale RNC50H51R1BSB14
RNC50H51R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H51R1BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H51R1BSB14.pdf
Availability of RNC50H51R1BSB14
QUANTITY
RNC50H51R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H51R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H51R1BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H51R1BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H51R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H51R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H51R1BSB14
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 175A 80V CUR-LIMIT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.45A 120 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
9416K84 EYELET END FITTING, M datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf