Texas Instruments LM3S301-EGZ20-C2T
LM3S301-EGZ20-C2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S301-EGZ20-C2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN
Datasheet Download
LM3S301-EGZ20-C2T.pdf
Availability of LM3S301-EGZ20-C2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S301-EGZ20-C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S301-EGZ20-C2T
Internal Part NumberEIS-LM3S301-EGZ20-C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed20MHz
ConnectivityMicrowire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S301-EGZ20-C2T
Related LinksLM3S301-, LM3S301-EGZ20-C2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S301-EGZ20-C2T Details Description
Related parts for LM3S301-EGZ20-C2T
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR PROG SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
ACCY MAGN MOUNT 3/4 A195 BNCM datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 435MA 250 MOHM TH datasheet.pdf