Texas Instruments LM3S315-EQN25-C2T
LM3S315-EQN25-C2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S315-EQN25-C2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
LM3S315-EQN25-C2T.pdf
Availability of LM3S315-EQN25-C2T
QUANTITY
LM3S315-EQN25-C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S315-EQN25-C2T
Internal Part NumberEIS-LM3S315-EQN25-C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Core Size32-Bit
Speed25MHz
ConnectivityMicrowire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S315-EQN25-C2T
Related LinksLM3S315-, LM3S315-EQN25-C2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S315-EQN25-C2T Details Description
Related parts for LM3S315-EQN25-C2T
RACEWAY 1CHAN MD AD WH8' datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 50 POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN PNL PLUG M12 POST PIN GRN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 15POS CRIMP datasheet.pdf